Smakfull gavellägenhet med balkong i härligt solläge!

Högst upp i huset finner ni denna väldisponerade samt eleganta gaveltrea på 71 kvm med en balkong i optimalt söderläge.

Välplanerad och yteffektiv lägenhet med en öppen planlösning mellan kök och vardagsrum. Stilrent kök från Ballingslöv i vitt med fullutrustad maskinpark i rostfritt stål.

Vardagsrummet är rymligt och det finns gott om utrymme för soffgrupp och matbord. Generösa fönsterpartier förser lägenheten med ett fint och naturligt ljus.

Badrummet är helkaklat med vitt kakel på väggarna samt grå klinker på golvet. Badrummet är utrustat med tvättmaskin, torktumlare, praktiskt bänkyta ovan tvättutrustningen, golvvärme, dusch, glasduschvägg, wc, handfat som vilar på kommod samt förvaring i vägghängda skåp.

Två rejäla sovrum varav ett stort master bedroom med gott om förvaring i flera garderober. Via det något mindre sovrummet finns utgång till den härliga balkongen genom glasad dörr.

Välkomnade entré med plats för avhägning och förvaring i garderober.

Lägenheten har genomgående vitlaserade ekparkettgolv med undantag för badrummet.

Föreningen heter Brf Sailor i Gustavsberg och via föreningen får du bland annat tillgång till cykelrum, garage och en vacker innergård. I månadsavgiften ingår värme, kallvatten, renhållning, bredband (100/100 Mbit) och basutbud tv.

I närheten av föreningens byggnader ligger Blå Blom-parken med trevlig lekplats och Fajansparken med fina parkstråk som löper genom hela Porslinskvarteren. Busshållplatsen till direktbussarna som tar dig smidigt in till Slussen eller Cityterminalen på bara 25 min finns på kort promenadavstånd. Under sommarhalvåret kan man även åka båt till/från Slussen. Det historiska gamla fabriksområdet är en levande stadsdel där fabrikens historia är synlig för invånare och besökare då industriarkitekturen bevarats. I Gustavsbergs Hamn, ett par minuters promenad från lägenheten finns matbutik men även småbutiker, café, restauranger och flertal outlets med glas, keramik och porslin. Ytterligare några minuter bort finns Gustavsbergs Centrum och de större köpcentrumen Värmdö marknad och Värmdö Köpcentrum med ett 70-tal butiker. Vid Gustavsbergs centrum som är knutpunkten med sin bussterminal finner du idag bland annat matbutik, blomster och presentbutik, skönhetsvård, bibliotek, bio och teater, apotek, gym, systembolag och även äventyrsbadet - Gustavsbergsbadet och flera andra idrottsanläggningar.

Den gamla bruksorten Gustavsberg är huvudorten på Värmdö som ligger mitt i Stockholms skärgård och är välkänd för sin konsthistoria och porslinstillverkning som började för över 100 år sedan. I Porslinskvarteren bor du med närhet till skola och en förskola runt husknuten. På Kattholmen (Position: 59°19,46 N 18°22,58, sjökort 6142 SE), finns ett marint centrum med gästhamn, minigolf, aftersail samt restaurang.

Närheten till vatten med både sjö och havsbad och storslagen natur är påtaglig. Promenad och joggingstigar i både skog och längst havet är endast runt hörnet.

Välkommen till Porslinskvarteren, en enastående miljö med den idealiska kombinationen mellan Gustavsbergs gedigna historia och förstklassig arkitektur.

Läs mer

Utgångspris 3 595 000 kr
Peter Sundqvist
Registrerad Fastighetsmäklare
Peter Sundqvist

073-0205937

peter@lonnrothpartners.se

Jonas Lönnroth
Registrerad Fastighetsmäklare
Jonas Lönnroth

0701627087

jonas@lonnrothpartners.se

VISNING
24 Maj 2026, 12:00 - 12:30

Välkommen på visning!

FAKTA
Typ
Lägenhet
Antal rum
3 rum
Boarea
71 kvm
Månadsavgift
6 556 kr
Areakälla
Areauppgifter enligt bostadsrättsföreningen.
Fakta om bostaden
Upplåtelseform
Bostadsrätt
Adress
Ursula Printz gata 4
Kommun
Värmdö
Område
Porslinskvarteret
Postnummer
134 51
Ort
Gustavsberg
Län
Stockholms
Landskod
SE
Kommunalskatt
31,602
Förening
Brf Sailor i Gustavsberg
Lägenhetsnummer
42-1403
Andel av årsavgiften
0.87299
Andel i förening (%)
0.86943%
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning
777 424 kr
Pant
Pantsatt
Ja
Byggnad
Byggnadstyp
Flerfamiljshus
Byggnadsår
2016
Övriga utrymmen
Förråd
Våning/hiss
Hiss
Ja
Totalt antal våningar
5
Våning
5
Beskrivning Bilplats
Finns att hyra i garage för 750 kr i månaden. Kö kan förekomma.
Kök
Smakfullt kök med gott om arbetsyta och förvaringsmöjligheter bakom vita luckor och lådor. Köket är fullt utrustat med; spisshäll, köksfläkt, diskmaskin, kyl, frys, mikrovågsugn och ugn. Intill köket finns en ordentlig matplats.
Vardagsrum
Stort vardagsrum med flera möbleringsalternativ och ett fint ljusinsläpp från generösa fönsterpartier.
Sovrum 1
Rejält sovrum som passar ypperligt som barnrum eller gästrum. Utgång till balkongen via glasad dörr.
Sovrum 2
Härligt master bedroom med gott om utrymme för stor säng och diverse sovrumsmöblemang. Förvaring i flertalet garderober.
Balkong
Trivsam balkong i ett optimalt söderläge.
Driftkostnader
El
8 760 kr/år
Kostnad för vatten och avlopp
1 800 kr
Antal i hushållet
4
Total driftkostnad
ca 10 560 kr/år
Fakta om föreningen
Föreningens ändringsdatum
04-06-2026
Föreningsnamn
Brf Sailor i Gustavsberg
Organisationsnummer
769629-5786
Antal lägenheter
125 st
Parkering
Finns att hyra i garage för 750 kr i månaden. Föreningen har 80 platser i garaget. Kö kan förekomma.
Äkta förening
Äkta
Tillåter föreningen juridisk person som köpare
Ej angivet
Pantsatt
Ja
Byggår
2016
Äger föreningen marken
Ja
Överlåtelseavgift
1 433 kr
Pantsättningsavgift
573 kr
Överlåtelseavgift betalas av
Köpare
Bilder
Planlösning
Peter Sundqvist
Registrerad Fastighetsmäklare
Peter Sundqvist

073-0205937

peter@lonnrothpartners.se

Intresseanmälan

Räkna på ditt boende

    Gustavsberg / Ursula Printz gata 4

    Din kommande månadsutgift:

    21 187 kr

    • Ränta (efter skattereduktion)5 662 kr

      För närvarande är ränteavdraget satt till 30 procent. Det innebär att du kan återfå 30 procent av dina räntekostnader vid deklarationen. Om dina räntekostnader överstiger 100 000 kr, minskar avdraget till 21 procent för den överstigande delen. Om du inte väljer att göra en så kallad jämkning, sker detta avdrag en gång om året.

    • Amortering8 089 kr
    • Driftkostnad880 kr
    • Månadsavgift6 556 kr